dr. Fazekas Orsolya cikkei


dr. Fazekas Orsolya  |  2016. szeptember 22. Szakma

„Semmiből energiát termelő mesebeli gyár” – 2. rész

Dr. Horváth Kristóf atomfizikussal, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettesével az 1986 áprilisában bekövetkezett csernobili és a 2011-es fukushimai katasztrófa évfordulója kapcsán beszélgettünk a nukleáris biztonságról, védettségről, kockázatokról és ezek lehetséges kezeléséről.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. szeptember 13. Szakma

„Semmiből energiát termelő mesebeli gyár” – 1. rész

Dr. Horváth Kristóf atomfizikussal, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettesével az 1986 áprilisában bekövetkezett csernobili és a 2011-es fukushimai katasztrófa évfordulója kapcsán beszélgettünk a nukleáris biztonságról, védettségről, kockázatokról és ezek lehetséges kezeléséről.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. szeptember 7. Szakma

Áruba bocsátható bizonyítványok, avagy 16 tonna feketeszén…

Az Európai Unió energiajogi szabályozásáról, a megújuló és a kapcsolt energiatermelésről, a fehér és zöld bizonyítványrendszerről beszélgettünk dr. Ferenczi Kristóf ügyvéddel, aki a szeptember 13-ai I. Magyar Energetikai Jogi Konferencián Származási garancia és kapcsolt bizonyítvány országok közötti kereskedelme címmel tart előadást.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. augusztus 17. Szakma

Riói olimpia, avagy „kollektív bűnösség” – interjú egy sportjogásszal

Milyen forgatókönyvek léteznek az intézményesített doppingolás szankcionálására? Van-e arra nézve bármilyen szokás vagy megállapodás, hogy kinek a hatásköre azt eldönteni, hogy érvényesül-e a „kollektív bűnösség” elve vagy „csak” a doppingolót zárják ki? – Dr. Gerő Tamás sportjogásszal a riói olimpia kapcsán az intézményesített doppingolásról beszélgetünk.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. augusztus 11. Világjogász

„Cápák a kék óceánban?”, avagy a Brexit lehetséges hatása a versenyjogi jogalkalmazásra

Dr. Marosi Zoltán, M.Jur., ügyvéd (Oppenheim Ügyvédi Iroda) az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán végzett. Egyetemi évei alatt a Bibó István Szakkollégium és a Láthatatlan Kollégium tagja volt. 2003-ban Chevening-ösztöndíjasként az Oxfordi Egyetemen szerez Magister Juris (M.Jur.) fokozatot európai és összehasonlító jog területén. 2003-ban csatlakozott a Freshfields Bruckhaus Deringer budapesti irodájához, 2007-es alapításától kezdve tagja az Oppenheim Ügyvédi Irodának. 2014-től az iroda partnere. Számos szakcikk es könyvrészlet szerzője a verseny-, a kereskedelmi és az európai uniós jog tárgykörében. Marosi Zoltánnal a Brexit potenciális versenyjogi vonatkozásairól beszélgettünk.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. június 14. Világjogász

Történelmi jelentőségű mérföldkő a nemzetközi klímavédelemben

Az utóbbi időben döbbenetes számok láttak napvilágot a klímaváltozás kapcsán. 2016 februárja 1.35 °C fokkal volt melegebb, mint az utóbbi fél évszázad átlaga: ilyenre a történelemben eddig nem volt példa. Zimbabwe a 2016-os aszály következtében mintegy 1.6 milliárd USD kárt szenvedett, ami a GDP-je megközelítőleg 12%-át teszi ki. A Fidzsi Szigetek – szintén februárban, a Winston ciklon pusztítása következtében – mintegy 470 millió USD kárt szenvedett, ami GDP-jének megközelítőleg 10%-át teszi ki. Mindezek a számok is azt mutatják, hogy ütött az utolsó óra a hatékony cselekvésre.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. június 13. Szakma

Látogatás a „börtönvárosban, avagy mindenki „Erzsi nénije”, aki a fél világot „örökbe fogadja”

Lados Józsefné, született Szécsényi Erzsébet alezredes, mindenki „Erzsi nénije”, nyugállományú büntetés-végrehajtási nevelőtiszt, történelem-pedagógia szakos tanár, Magyarországon az első női nevelőtiszt férfikörleten, harminc évet töltött a büntetés-végrehajtásban – ebből tizenöt évet fiatalkorú előzetes letartóztatottak körletén. A Kőbánya Közbiztonságáért Közalapítvány kuratóriumának tagjaként – többek között – börtönlátogatásokat szervez általános és középiskolás gyerekeknek. Erzsi nénivel beszélgetek a büntetés-végrehajtás „arcairól”, a börtönsorsokról, az ifjúságvédelem és a prevenció fontosságáról Kőbányán, a „börtönvárosban”.

dr. Fazekas Orsolya  |  2016. április 29. Cégvilág

Egy cégvezető a „Wall Street-ről”, akinek „saját bolygója” van

A közgazdász végzettségű ifj. Chikán Attila több mint egy évtizedes szakmai és vezetői tapasztalattal rendelkezik az energetikai iparágban. Az általa az alapítástól irányított ALTEO Csoport ma már a szektor egyik meghatározó magyar tulajdonú szereplője. A vállalat core tevékenysége – az iparvállalatoknak nyújtott smart energy management-szolgáltatások és a megújuló alapú energiatermelés – alapvetően szolgálja ki a fenntarthatóság eszmerendszerét: támogatja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését és hozzájárul a vállalatok gazdaságilag fenntartható és versenyképes működéséhez. A vállalat 2015-ben tízmilliárd forint feletti árbevételt és több mint egymilliárd forint adózott eredményt ért el. Ifj. Chikán Attila két gyermek édesapjaként elkötelezett a fenntarthatóság eszmerendszere mellett: saját blogot vezet Chikansplanet néven, a befektetők ismereteinek bővítésére pedig elindította a fenntartható energetikai befektetésekkel foglalkozó Smartinvest hírportált. 2016 tavasza óta a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható fejlődésért (BCSDH) elnöke. Az Alteo Csoport vezérigazgatójával és egyben a BCSDH elnökével az energetika-fenntarthatóság témájában mindazokról a kihívásokról beszélgettünk, amelyekkel az Alteo Csoport és a BCSDH szembesül.